19.11.2015 (czwartek)

Ola Bąkowska – Slow Fashion [Wykład ma charakter otwarty - brak zapisów]
godz. 12:00-14:00, sala kina 3D, II piętro Centrum Nauki i Sztuki 

Slow Fashion - przemijający trend czy rewolucja w przemyśle mody? Przykłady nowoczesnych praktyk z kraju i ze świata, które przenoszą recykling, upcykling oraz troskę o środowisko na wyższy poziom.

Maja Ruszkowska - Mazerant – Ekologiczna promocja [Wykład ma charakter otwarty - brak zapisów]
godz. 14:30-16:00, sala kina 3D, II piętro Centrum Nauki i Sztuki

Wykład dotyczący ekologicznej promocji czyli jak zgodnie z ekologią przygotowywać materiały promocyjne i promować swoją działalność.

Ola Richert – Dotknij Tkaniny [do 10 osób w grupie - obowiązują zapisy!!!]
godz. 13:00-17:00 - sala 211 (pracownia malarska), budynek główny ASP

  • grupa I - 13:00 - 14:45
  • grupa II - 15:00 - 16:45

Warsztaty barwienia tkanin metodą shibori - "Odmieniamy ubrania" - Warsztat upcyklingowy, podczas którego będziemy tworzyć własne, niepowtarzalne wzory na używanych ubraniach, za pomocą techniki barwienia tkanin shibori. Każdy będzie mógł odmienić swój T-shirt, koszulkę, bokserkę czy spodnie, nadając im nowy charakter. Wzory są trwałe i nie spierają się, używamy farb do barwienia włókien naturalnych, dlatego przyniesione ubranie musi mieć w składzie min. 80% bawełny. Zalecane jest przyniesienie ubrań w jasnych odcieniach !!!

 

20.11.2015 r. (piątek)

Ola Ignasiak – Warsztaty landart'owe [do 20 osób - obowiązują zapisy!!!]
godz. 9:00 - 15:00 - Łagiewniki Las

Miejsce zbiórki: Łódź, Arturówek, przystanek końcowy - ul. Skrzydlata

Uczestnicy proszeni są o zabranie aparatów fotograficznych!

Część 1.

Warsztaty odbędą się nieprzypadkowo na łonie natury. W myśl działań „landartowych” mistrzów nastawione będą na proces, a nie rezultat. Mają na celu skłonić uczestnika do refleksji nad otaczającą nas przyrodą. Pozwolić zanurzyć się w zapachu lasu, gęstości mgły, świetlistości słońca. Wychodząc na zewnątrz otworzymy się na działania, których udziałem będzie jedynie człowiek w naturze. Ingerencje mają mieć charakter tymczasowy, nastawiony na zmiany warunków atmosferycznych, pory dnia, temperaturę. Materiałem wyjściowym jest otoczenie, z którego pozyskiwać będziemy inspirację i budulec. Udowodnimy, że można współdziałać z naturą, nie naruszając jej równowagi i nie szkodząc – tworzyć! Warsztaty będą dokumentowane, każde działanie będzie fotografowane i filmowane. Uczestnicy proszeni są również o zabranie własnych aparatów fotograficznych, aby materiał dokumentalny z warsztatów był jak najszerszy.

Część 2.

Eco - art – zin Spotkanie, które będzie maiło na celu stworzenie eco -art-zina – jednorazowego wydawnictwa stanowiącego dokument warsztatów. Materiały: Papier pakowy, ksero, zdjęcia z warsztatów, patyki, liście, kora, itp. Każdy uczestnik wykona jedną stronę, dot. swojego działania w przestrzeni. Strony zostaną połączone w zin.

Marta Edmunds – Warsztaty kulinarne [do 20 osób - obowiązują zapisy!!!]
godz. 10:30 - 13:00 - Restauracja LOKAL

W czasie warsztatów przybliżymy tajniki ekologicznego gotowania, tzn. wyboru odpowiednich produktów, bardziej ekologicznego gotowania oraz zmian w codziennych nawykach żywieniowych. Część praktyczna polegać będzie na przygotowaniu ekologicznych potraw i zakończy się ich degustacją.

Ada Rybka i Katarzyna Łuć – Ubierz sobie lampę [do 10 osób - obowiązują zapisy!!!]
godz. 13:00 - 15:00 - VIP-Room, parter Centrum Promocji Mody

Abażur po babci? Kryształowy żyrandol? Szklany kinkiet? To już przeżytek, czas na kreatywność i ekologię! Proponowane przez nas warsztaty to pełne inspiracji zajęcia, na których po krótkim wprowadzeniu w świat upcyclingu, zaprosimy uczestników do własnoręcznego stworzenia nietypowych lamp/abażurów. Surowce wtórne, odpady poprodukcyjne, pleksi, PCV, płyty kompozytowe... Tak, to właśnie na tych materiałach będziemy się opierać. Brzmi jak niemożliwe? Pokażemy, że jest inaczej!

Agata Wojtalczyk - Eko skrawki - duety koloru i wzoru [do 15 osób - obowiązują zapisy!!!]
godz. 15.30 - 17.30 - miejsce warsztatów podamy do 16.11.2015 r.

Otwórz się na możliwości zastosowania skrawków tapet, których bogate wzornictwo pobudza wyobraźnię, a ich wykorzystanie daje satysfakcję, którą nie sposób opisać.
Próbki tapet z katalogów mają piękne wzory, struktury i kolory. Dzięki temu są bardzo
podatnym materiałem na recykling. Pomysłów na odzyskanie próbek z nieaktualnych
katalogów jest wiele, warto wykorzystać choć jeden. Od okładki do książek poprzez
obrazy, pudełka i abażury do lampy. Zapraszamy na warsztaty!

 

21.11.2015 r. (sobota)

Marta Libiszowska-Jóźwiak – Misy, miseczki, podstawki, podstaweczki [do 15 osób - obowiązują zapisy!!!]
godz. 10:00 - 13:00, Czytelnia czasopism, II piętro Centrum Nauki i Sztuki

Warsztaty trash-arto'we - Naturalne, bawełniane prześcieradła, koszule, obrusy – z nich stworzymy dizajnerskie i funkcjonalne misy lub podkładki, które ozdobią wnętrze. Posłużymy się tradycyjną techniką, jaką niegdyś pleciono naczynia ze słomy. Dziś podobne produkty – choć robione masowo – proponują sklepy wnętrzarskie. W zależności od tempa pracy uczestnicy wykonają podstawek lub miseczkę / pudełeczko na drobiazgi. Znając technikę, będą mogli też dokończyć w domu.

--------------------------------------------------------------------------------

Lokalizacje:

  • Akademia Sztuk Pięknych, ul. Wojska Polskiego 121, budynek główny
  • Centrum Nauki i Sztuki / Centrum Promocji Mody ASP, Łódź, ul. Wojska Polskiego 121, wejście od al. Pankiewicza lub ul. Strykowskiej
  • Restauracja LOKAL, Łódź, pasaż Schillera

 

Zapisów na warsztaty należy dokonać mailowo wysyłając wiadomość zawierającą imię, nazwisko oraz numer telefonu uczestnika na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.