Holandia jest krajem, w którym ekologiczne podejście do świata ceni się bardziej niż gdziekolwiek indziej na świecie i ma to bezpośrednie przełożenie na działania, mające na celu ochronę zasobów naturalnych i naprawianie zaistniałych szkód. Dlatego wybór gościa specjalnego festiwalu Ecomade padł na Panią Istę Boszhard.

Celem warsztatów “Scenariusze na przyszłość”, które poprowadzi projektantka, jest pobudzenie wyobraźni i zdolności krytycznego myślenia uczestników. Efektem końcowym będzie zbiór opowieści o nowych produktach i usługach.

Każdy z uczestników stanie przed serią pytań i problemów:
Co by było, gdyby nasze buty były wykonane z bio-tworzyw sztucznych? Co by było, gdybyśmy mogli projektować opierając nowe rozwiązania wyłącznie o używane tkaniny? Co, jeśli nasze produkty wykonywane buły z odpadów żywnościowych? Co by było, gdybyśmy mogli "uprawiać" czy "wyhodować" nasze ubrania w domu? Stoimy w obliczu palących problemów w branży odzieżowej i włókienniczej - drugiej najbardziej zanieczyszczającej przemysł na świecie. Jak radzimy sobie z tymi problemami? Czy możemy wykorzystać naszą wyobraźnię, aby zbadać alternatywy i stworzyć potężne narzędzia posiadające potencjał i moc kształtowania naszej przyszłości? Trudno wymyślić taką przyszłość, wyobrazić sobie możliwe scenariusze i wyjść poza obecne status quo i istniejące punkty odniesienia. Pobudzenie naszej wyobraźni i zadanie sobie otwartego pytania "co, jeśli ..." może skłonić do wizjonerskiego myślenia o zmianach i zastanowienia się do jakiej przyszłości zmierzamy, jak wyobrażamy sobie przyszłość.

Następnie uczestnicy warsztatu dokonają przeglądu istniejących rozwiązań i materiałów z archiwum materiałów TextileLab Amsterdam, które wpisują się w filozofię zrównoważonego rozwoju i poprzez analizę istniejącego stanu wiedzy stworzą własne inspirujące scenariusze i opowieści.

***

IstaBoszhardIsta Boszhard opracowuje koncepcje projektowe w Waag Society. Była wykładowcą w Instytucie Mody w Amsterdamie (AMFI) zawodowo wciąż związana jest z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Amsterdamie (the Amsterdam University of Applied Sciences) gdzie koordynuje kilkanaście projektów. W roku 2011 ukończyła Uniwersytet w Utrechcie uzyskując stopień magistra na kierunku Creative Design. Stopień licencjata uzyskała na kierunku Design (AMFI) oraz na kierunku Kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Amsterdamie.